TheWork, autorstwa Byron Katie – czyli Praca, która się opłaca

The Work Byron Katie

Słońce grzało jego skórę podczas wspinaczki na szczyt góry Cathedral Rock. Dookoła było przepięknie. Błękit nieba majestatycznie kontrastował z czerwonymi skałami Sedony. Nagle jakiś pierwotny lęk przeszył jego całe ciało. Włosy stanęły mu dęba. Odskoczył w mgnieniu oka do tyłu i pobiegł z powrotem w dół szlaku. Grzechotnik wylegiwał się na samym środku ścieżki, a on ledwie zdążył się wycofać. Cudem uniknął przypadkowego spotkania z wężem.

Coś jednak po chwili kazało mu wrócić w to miejsce. Zobaczyć raz jeszcze to, co zobaczył. Gdy ostrożne zbliżał się do węża, już z pewnej odległości był w stanie dostrzec włókna poplątanej, zniszczonej grubej liny, która jakiś czas już musiała tam leżeć… Po chwili wybuchł śmiechem, a całe wcześniejsze napięcie ustąpiło.

Znalazłam tą historię w sieci, ale jak się później okazało, powstała ona na podstawie przeżyć samej Byron Katie, której przyszło zmierzyć się z takim wężem-liną.

Umysł płata nam figle

Nasz umysł i wyobraźnia wielokrotnie w ciągu dnia podsuwają nam historie podobne do tej. Sami straszymy się własnymi myślami i interpretacjami stworzonymi przez umysł. O ileż prostsze byłoby życie bez nich. Ile mniej stresu i destrukcyjnych emocji dane by nam było przeżyć!

Ktoś nie odpowiedział ci dzień dobry (był akurat zamyślony), a w twojej głowie już wyświetla się historia pod tytułem „na coś jest obrażona”, albo „nie lubi mnie”, albo jeszcze lepiej „… w ogóle od zawsze jestem nielubiany”. Wszyscy znamy podobne przypadki.

TheWork, czyli Praca autorstwa Byron Katie w wielkim skrócie pomaga nam uwolnić się od tych stresujących historii i daje możliwość raz jeszcze, na trzeźwo przyjrzeć się swoim myślom.

Jak działa Praca Byron Katie?

Jak działa Praca Byron Katie?
Jak działa Praca Byron Katie?

Połowa sukcesu polega na wyłapaniu takiej powtarzającej się destrukcyjnej myśli, w którą uwierzyliśmy. Później rozkładamy ją na czynniki pierwsze i podważamy jej słuszność za pomocą czterech pytań. Ot, cała filozofia.

Pytanie pierwsze: Czy to prawda?

Po prostu udzielamy odpowiedzi „Tak” lub „Nie”.

– „Ona mnie nie lubi.”

– Tak, to prawda. Na ten moment jestem o tym przekonana. Zignorowała mnie przecież!

Pytanie drugie: Czy masz absolutną pewność, że to prawda?

To pytanie pozwala nam raz jeszcze, dokładniej przyjrzeć się danej kwestii. Dopatrujemy się jakichkolwiek wątpliwości co do prawdziwości stwierdzenia.

– „Ona mnie nie lubi”

– Nie. Całkowitej, stuprocentowej pewności nie mam. Nie siedzę przecież w jej głowie. Nie wiem na ile mnie lubi a na ile nie.

Pytanie trzecie: Jak reagujesz, kiedy wierzysz w tę myśl?

– Wciąż rozmyślam co takiego zrobiłam, że się na mnie obraziła. Czuję się źle, mam obniżony nastrój. Nic mi się nie chce. Jest mi przykro. Czuję się niesprawiedliwie potraktowana.

Pytanie czwarte: Kim byłbyś bez tej myśli?

Tutaj czeka nas mały eksperyment. Zakładamy zupełnie hipotetycznie jak mogłoby wyglądać nasze życie (albo nawet jeden dzień), gdybyśmy nie wierzyli w daną myśl i nie zaprzątali sobie nią głowy?

Nikt nam nie mówi „nie myśl o tym”, a jedynie sprawdzamy na chwilę, co by było gdyby ta myśl nie zaistniała. Sam w sobie już taki test może dużo zmienić, bo zdajemy sobie nagle sprawę, że mamy wpływ, czy daną myśl chcemy dalej myśleć dalej czy nie. Zdajemy sobie sprawę z tego, co ona nam robi.

– Bez tej myśli byłabym spokojna. Byłabym w stanie zająć się swoimi sprawami, pracą, obowiązkami. Podczas rozmowy z dziećmi byłabym obecna a nie zamyślona.

Czym są odwrócenia?

4 pytania to jednak nie wszystko. Są jeszcze tak zwane odwrócenia pierwotnej myśli. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy przeciwna myśl może być prawdziwa. Szukamy więc wszystkich możliwych odwróceń, a następnie szukamy potwierdzeń, dowodów, że to właśnie one są prawdziwe.

Jak działają odwrócenia?
Jak działają odwrócenia?

–„Ona mnie nie lubi”

 Odwrócenie 1:

„Ona mnie lubi” (dowody: zazwyczaj fajnie nam się  rozmawia; dobrze nam się razem pracuje, itp.)

 Odwrócenie 2:

„Ja nie lubię jej” (dowody: wkurza mnie, kiedy podlizuje  się do szefa; irytuje mnie jej śmiech, itp.)

Odwrócenie 3:

„Ja nie lubię siebie” (dowody: gdybym lubiła siebie, nie zamartwiałabym się tym, co inni pomyślą; nie lubię swojego bałaganiarstwa i braku silnej woli)

Zazwyczaj dzieje się tak, że dzięki odwróceniom w naszym umyśle coś jakby „przeskakuje”, zmienia się perspektywa, znajdujemy jakieś drugie dno zaistniałej trudnej sytuacji, przez co samoistnie nasze trudne, silne emocje tracą na intensywności. Możemy też znaleźć rozwiązanie, które wcześniej nawet nie przyszłoby nam do głowy.

Think outside the box

Większość stresów i lęków jakich doświadczamy to tylko iluzja, wymysł umysłu albo wytwór wyobraźni. Kwestionowanie naszych negatywnych myśli pomaga nam spojrzeć inaczej na daną sprawę i znowu zyskujemy spokój. Taka prosta metoda, a tak skuteczna. Umysł uwielbia tworzyć dramaty i historie. Praca Byron Katie okazuje się nieoceniona wtedy, kiedy stresujące myśli nie pozwalają nam cieszyć się życiem.