Parę lekcji z życia wziętych

Czy chciałbyś się cofnąć w czasie i przejść przez wszystkie Twoje doświadczenia życiowe raz jeszcze? Większość osób przychylnych temu pomysłowi dodałoby pewnie: „Tak, ale pod warunkiem, że wiedziałbym wszystko to, co wiem dzisiaj”. No właśnie. A gdybyś mógł napisać list do młodszej wersji Ciebie, takiej sprzed 20 lat – to co byś napisał?

Uczyć się na swoich błędach jest cenną umiejętnością. Wiadomo. Ale nauczyć się na cudzych to już sztuka. Wyższa szkoła jazdy. Od jakiegoś czasu wypisuję różne mądre słowa – gdzieś zasłyszane po drodze, przeczytane w książce lub urodzone w mojej głowie jako wnioski z różnych życiowych doświadczeń. Być może niektóre mogłyby też znaleźć się w Twoim liście? Co Ty powiedziałbyś młodszej wersji siebie?

***

 1. Chcesz się czegoś nauczyć, ale zniechęca cię czas jaki trzeba na coś poświęcić? Ten czas i tak upłynie.
 2. W życiu naprawdę ważna jest znajomość priorytetów.
 3. “The way out is through”. – Jedyna droga wyjścia z czegoś wiedzie na wskroś. Aby wydostać się z czegoś, czemu przypisujemy negatywne znaczenie (jak strach czy ból) musimy przejść „przez to”, a nie uciekać.
 4. Kiedy znajdujesz się w miejscu, gdzie już chcesz odpuścić, nie masz sił by trwać dalej – to jest miejsce gdzie warto trwać ze zdwojoną siłą.
 5. Sukces bez radości z niego jest porażką.
 6. Co myślisz o sobie staje się dla Ciebie prawdą – Twoje przekonania tworzą Twoje doświadczenia.
 7. Dzieje się zazwyczaj to, czego się spodziewasz. Czego się spodziewasz?
 8. Bądź w teraz. Uwolnij się od natłoku myśli poprzez powrót do oddechu i wczucie się w ciało.
 9. Jeśli czegoś chcesz – niech to nie będzie dla Ciebie zbyt ważne. Jak się czemuś odpuści to właśnie wtedy robi się na to coś przestrzeń.
 10. Życie jest jak dom. Ma wiele różnych pokojów. Związek czy praca to tylko jeden z nich. Niech jeden aspekt nie zajmuje całego domu.
 11. Inni będą mogli pokochać Cię na tyle na ile Ty kochasz siebie.
 12. Dyscyplina jest elementem miłości własnej.
 13. …Podobnie współczucie do siebie.
 14. …Ale litość już nie.
 15. Jak masz zły dzień i wstaniesz lewą nogą – nie próbuj na siłę niczego zmieniać. Rób swoje. Przetrwaj.
 16. Jak mawia Eckhart Tolle – „This too shall pass.” To też przeminie. Nie zamartwiaj się więc na zapas problemami.
 17. Ale z drugiej strony stwierdzenie “This too shall pass” podkreśla też ulotność chwili. Doceń więc wszystko co masz. Nigdy nie wiesz kiedy kogoś lub coś widzisz po raz ostatni.
 18. Chcesz znać swoją przyszłość? Zwróć uwagę na czym się skupiasz. Tworzysz tego więcej.
 19. Wszyscy chcą przebywać w towarzystwie radosnych i pogodnych osób. Ale także osób prawdziwych i „ludzkich”, które potrafią przyznać się do słabości.
 20. Nie stawiaj oporu niczemu. Czasem żeby z czegoś wyjść trzeba przez to przejść.
 21. „Zaakceptuj” nie oznacza „dawaj sobą pomiatać”. Oznacza „nie oddawaj już dłużej temu swojej energii” poprzez walkę z tym.
 22. Wybaczamy przede wszystkim dla samych siebie, żeby w sobie dłużej nie nosić całej tej „trucizny”.
 23. Wiedza bez przełożenia na działanie jest nic nie warta. Uczymy się nie z książek, lecz przez doświadczanie.
 24. A co jeśli sensem życia jest doświadczać i odczuwać?
 25. Nie odcinaj się od emocji. One są wskaźnikiem i barometrem mówiącym Ci czy coś jest dla Ciebie korzystne czy nie. Grunt by pamiętać, że to Ty jesteś od nich większy a nie one od Ciebie – Innymi słowy to „Ty tu rządzisz”.
 26. Po pierwsze bądź świadomy tego co czujesz. Po drugie – zrób coś z tym. Jeśli coś sprawia Ci radość – rób tego więcej. Jeśli Cię przytłacza – zmień to lub zostaw.
 27. Masz wybór na czym się będziesz koncentrować.
 28. Nie wszystko trzeba rozumieć i nie wszystko trzeba analizować.
 29. Warto uwolnić się od potrzeby bycia zrozumianym przez innych. Czasem po prostu nie da się sprawić by ktoś inny zobaczył nasz punkt widzenia.
 30. Nigdy nie porzucaj ważnych dla Ciebie spraw, rzeczy, ludzi ze względu na drugą osobę. Szkodzi to nie tylko Tobie, ograbiając cię z czegoś bardzo cennego, ale niszczy także relację, bo rodzi pretensje.
 31. Świat nie jest sprawiedliwy. To, że wychodzimy do kogoś z otwartym sercem nie zagwarantuje nam, że on odpłaci się nam tym samym. Mimo to chyba bardziej opłaca się ryzykować i otwierać serce na ludzi niż żyć w alienacji i strachu, że ktoś nam je za chwilę połamie.
 32. Ból a cierpienie to dwie różne rzeczy. Bólu nie unikniemy w życiu, jest jego częścią. A cierpienie stwarzamy sobie sami – najczęściej chcąc uniknąć bólu.
 33. Miłość nie rani. To przywiązanie i strach powodują cierpienie.
 34. Słuchaj ciała. Ciało wie.
 35. Będą chwile w życiu kiedy jakiś wewnętrzny głos każe zrobić Ci coś wbrew logice, rozumowi i zdrowemu rozsądkowi. Zrób to.
 36. Nie oczekuj od ludzi, że będą tacy jak Ty chcesz. Oni nigdy tacy nie będą. Mogliby się na siłę dopasować do Twojej bajki, ale wtedy nie byliby prawdziwi. Chcesz takich udawanych relacji?
 37. Nie wymagaj od partnera, że uzupełni w Tobie niedobory miłości pozostawione przez rodziców. Dokochać siebie trzeba samemu.
 38. Jedno z najważniejszych pytań w życiu brzmi „Co sprawia że czujesz się szczęśliwy?”
 39. Każdy człowiek chce tego, co dla niego najlepsze.
 40. Jeśli chcesz coś dostać od kogoś, mów otwarcie, odpowiednim językiem i w taki sposób, by pokazać jej/jemu, że może to być dla niej/niego atrakcyjne i opłacalne.
 41. Nie bądź całym światem dla kogoś, kto traktuje Cię jak opcję.
 42. Żeby zmienić przekonanie trzeba codziennie wydeptywać nową ścieżkę, aby nie działać według starego automatu.
 43. Nie zastanawiaj się nad celem życia. Liczy się kierunek, w którym zmierzasz z determinacją. Cel może się po drodze zmieniać.
 44. Szczęście to jest to w co wierzysz, że jest szczęściem.
 45. Życie samo w sobie jest wartością. [-V. Frankl]